Jak namontovat plastové palubky?

Chcete si interiér či exteriér domu ozvláštnit plastovými obklady neboli palubkami? Tento nápad kvitujeme! Jedná se o praktické a zároveň designové řešení, instalace palubek je navíc rychlá a jednoduchá –⁠ montují se systémem pero-drážka, se kterým si snadno poradíte sami. Při správném použití rohových a ukončovacích profilů dosáhnete profesionálních výsledků, tak hurá do toho.

Co je k instalaci plastových palubek potřeba

Palubky je zapotřebí připevnit na dřevěný rošt, k jehož výrobě budete potřebovat dostatečné množství rovných dřevěných hranolů nebo latí, pro venkovní užití by měly být naimpregnované. Nejčastěji se využívá rozměr 30 × 50 cm a 40 × 50 cm. Celkové množství závisí na osové rozteči, pokud bude kolem 25 cm, vynásobte počet čtverečních metrů obkládané stěny třemi. Osová vzdálenost palubek musí být do 30 cm u bílé varianty a do 15 cm u ostatních barev.

Dále bude zapotřebí sehnat si odpovídající množství hmoždinek a šroubů. Při uchycení po 40 cm můžete množství vypočítat vzorcem celková délka latí v metrech ×2,5. Nerovnosti stěn můžete kompenzovat například dřevěnými klínky, které umístíte mezi stěnu a rošt.

Budete potřebovat také hřebíky, kterými přitlučete lamely k roštu. Volte takové, které mají tenké tělo a větší hlavičku. Přesný počet zjistíte tak, že vynásobíte počet řad počtem křižujících latí. Dále potřebujete samotné lamely v dostatečném počtu, ukončovací a rohové profily, pokud je třeba tak i napojovací profil (v případě, že jsou lamely svisle a do výšky 3 m, nebudete napojovat). Po ruce byste měli mít také vodováhu, tužku, kladivo, metr a hobby nůž.

Vytvořte dřevěný nosný rošt

Začněte vytvořením nosného roštu. Ten se bude lišit v závislosti na tom, zda chcete palubky instalovat vodorovně či svisle. Pokud bude rošt umístěn na zateplené fasádě, mezi tepelnou izolací a obkladem je nutné zachovat odvětranou mezeru (minimálně 20 mm) k zajištění dobré cirkulace vzduchu.

Následně si vytvořte obvodový rám, na nějž budete upevňovat zakončovací a rohové profily, a pečlivě ho vyrovnejte. Od tohoto kroku se totiž bude odvíjet výsledný vzhled celého obložení. Na vyrovnání obvodového rámu závisí prakticky rovnost celé plochy. Pak už jen upevněte vnitřní latě, přičemž platí, že v jejich napojení je třeba zachovat provětrávací mezery zhruba čtyři centimetry.

Namontujte palubky

Palubky vhodných rozměrů vsaďte do profilů, postupně do sebe zasunujte další a další průběžně je připevňujte k roštu (cca každých 15 cm). Je klíčové, aby palubky pokaždé směřovaly perkem nahoru a drážkou dolů.

U ukončovacích profilů pak musíte zachovat dilatační spáry alespoň 1 cm, při teplotách pod deset stupňů i vyšší. Mějte na paměti, že montáž plastových palubek v exteriéru není vhodné provádět při teplotách nad 25 stupňů, především pokud by na ně svítilo přímé slunce.

Pak už zbývá obdivovat výsledek vlastní práce a užívat si výhod, které použití plastových obkladů uvnitř i venku na domě nabízí.

 

Přejít na plastové palubky

 

VIDEO: Montáž plastové palubky


Petr Kadlec

Specialista na palubky a plastové ploty. Obraťte se na nás, pokud potřebujete pomoci s palubkami nebo plastovými ploty. Rádi vám poradíme.

E-shop uzavřen

Připravujeme pro Vás nový e-shop.

Těšit se můžete na červenec.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat