Montáž plastového plotu - jak postavit plastový plot?

Plastový plot svépomocíRozhodli jste oplotit svůj pozemek palubkami z recyklovaného plastu, který je šetrný k přírodě a zároveň se vizuálně dokonale přizpůsobí vašim představám? Vaše rozhodnutí kvitujeme. Pokud si chcete plot postavit svépomocí, přinášíme vám praktického rádce, díky němuž zvládnete montáž raz dva a vyvarujete se při ní častým omylům.

Základní pravidla při montáži plastových plotovek

Plotové profily z plastu vynikají tím, že je můžete jednoduše řezat na požadované rozměry klasickou pilkou na dřevo nebo železo. Jejich celková úprava, vrtání či opracovávání zvládnete s klasickými nástroji určenými k úpravě dřeva nebo kovu. Po montáži plastových plotovek je pak materiál bezúdržbový – nemusíte se tedy strachovat rzi, mechu, bobtnání nebo pravidelného lakování.

Pro montáž je každopádně nezbytné použít nekorodující spojovací prvky. V případě, že jsou jednotlivá plotová pole delší než 1,5 m, je vhodné použít kovové vodorovné prvky (nikoliv plastové profily), a to nejlépe z žárově zinkované oceli. Ve valné většině případů budete operovat s profily o průřezu 50 × 30 mm a tloušťce materiálu 2 mm. Optimální je pak opatřit tyto spojovací prvky plastovou povrchovou úpravou v barvě vašich plotovek, aby nic nekazilo celkový dojem.

Vrtání do plastových plotovek

Je vhodné otvory pro šrouby vrtat do tvaru elipsy, jelikož je možné, že tesy upevněné k patce sloupku budou reagovat na změny teplot. Kvůli možné reakci materiálu na teplotní změny je také důležité tyto otvory vyvrtat minimálně o 2–3 mm širší. Šrouby pak dotáhněte pouze lehce – plast je vcelku měkký materiál, plotovky by se tedy mohly výrazným utahováním poškodit.

Kdy použít celoplastové provedení

Pokud stavíte pouze malý plot, je možné jej postavit z plastu celý, tj. včetně vodorovných prvků i nosných sloupků. Je každopádně třeba myslet na to, aby nepodepřená část plotového pole byla co možná nejkratší. O podezdívku nebo plotový základ opřete několik delších planěk – tím zabezpečíte, že se plotové pole nebude prohýbat.

Bezúdržbové řešení

Máte hotovo? Výborně. Teď už se můžete těšit ze zbrusu nového plotu, který svým designem přesně ladí například s vašimi dveřmi, parapety nebo fasádou domu. U recyklovaných plastových plotovek se zkrátka fantazii meze nekladou. Tento materiál navíc vyniká tím, že je prakticky bezúdržbový – v případě zanesení běžnými nečistotami a prachem není nic snazšího, než vzít zahradní hadici a opláchnout ho. Žádné namáhavé broušení, moření či lakování.

Plastový plot navíc v průběhu let neztrácí své unikátní vlastnosti ani výrazně nevybledává. Můžete mít tedy jistotu, že i za dvacet let bude váš plot přesně takový, jaký byl, když jste si ho poprvé přivezli domů.

 

Přejít na nabídku plastových plotů


Petr Kadlec

Specialista na palubky a plastové ploty. Obraťte se na nás, pokud potřebujete pomoci s palubkami nebo plastovými ploty. Rádi vám poradíme.

E-shop uzavřen

Připravujeme pro Vás nový e-shop.

Těšit se můžete na červenec.

V případě potřeby nás neváhejte kontaktovat